سیستم پوشش بیتوسیل®

بیتوسیل یک سیستم پیشرفته و در عین حال اقتصادی پوشش لوله بر پایه بیتومن اصلاح شده پلیمری است که نتیجه تحقیقات گسترده و طولانی مدت شرکت های نفتی شل و فنیکس دانمارک می باشد.

از مهمترین ویژگی های این پوشش میتوان به چسبندگی زیاد و مقاومت بالای آن در برابر تنش های خاک و جدایش کاتدی اشاره نمود. بیتوسیل دارای خاصیت منحصر به فرد خود ترمیمی (Self-healing) می باشد.

اجزای این سیستم عبارتند از:

یکی از نقاط قوت این پوشش استفاده از نوار سرجوش بیتوسیل ممبرین می باشد. اعمال مواد بیتوسیل بر روی سرجوشها و بدنه اصلی لوله موجب یکپارچگی عایق در کل خط لوله می گردد و حفاظت کاتدیک لوله را تسهیل می نماید. همچنین وجود ریز منفذها (Micropores) ساختار عایق بیتوسیل اجازه عبور جریانات کاتدی را جهت حفظ طولانی مدت لوله می دهد.

بیتوسیل ممبرین جهت پوشش سرجوشها بصورت نوار و برای تعمیرات پوشش اصلی بصورت پچ تولید می گردد که علاوه بر سیستم بیتوسیل با انواع مختلف پوشش از قبیل پلی اتیلن سه لایه، FBE  و بیتومن انامل سازگاری دارد.

از مهمترین ویژگی های این نوار سرجوش میتوان به سهولت کاربرد، صرفه اقتصادی و نیز چسبندگی بالای آن به سطح فلز و پوشش اصلی لوله اشاره نمود.